Úvod > Projekty > Fotogalerie projektů > Erasmus + - smazat > Klíčová akce 2 - Erasmus+

Střední průmyslová škola Chrudim,

Čáslavská 973, 537 01 Chrudim

Zřizovatel: Pardubický kraj

Projekt strategického partnerství v oblasti školního vzdělávání

No Enemies Violence - Equal Rights (N.E.V.E.R.)

Střední průmyslová škola Chrudim se podáním přihlášky a získáním grantu úspěšně zapojila také do Klíčové akce 2 programu Erasmus+. Projekt No Enemies Violence – Equal Rights je tříletý a bude realizován ve spolupráci s pěti dalšími evropskými školami v letech 2014 - 2017.

Projekty strategických partnerství umožňují mezinárodní spolupráci institucí z různých evropských zemí. V rámci těchto projektů mohou školy spolupracovat na společných tématech, vyměňovat si zkušenosti, organizovat společné aktivity a dosahovat stanovené cíle. Cílem našeho projektu je výchova k toleranci zahrnující respekt k lidem různých kultur, náboženství, sociálního postavení, zdravotního postižení, pohlaví a věku.

Naši žáci se zúčastní krátkodobých výměnných pobytů na partnerských školách, kde se budou setkávat se svými vrstevníky, zástupci škol a místních komunit, poznávat cizí kulturu a památky dané oblasti, připravovat prezentace a diskutovat o problémech daného regionu a země a v neposlední řadě vyzkoušejí v praxi své komunikační schopnosti v cizím jazyce.

Z řady plánovaných projektových aktivit můžeme uvést například vytvoření webové stránky a kroniky projektu, pořízení fotodokumentace o návštěvě koncentračního tábora v Osvětimi, natočení filmu o setkání s imigranty z Afriky, tvorbu učebních plánů o tragických důsledcích rasismu a intolerance, jazykový workshop, setkání a diskuzi s imámem (muslimským klerikem) a s křesťanským knězem a prezentaci o srovnání obou náboženství. Účastníci se mohou těšit i na prohlídku italské Neapole, portugalského Porta, turecké Adany, slovenského Martina a Bratislavy, polské Toruně a pochopitelně i Prahy. Projekt bude koordinován naší partnerskou školou v Martině, nacházející se v malebné oblasti Žilinského kraje.

Dalšími partnery jsou:

Polské gymnázium v obci Dobrzejewice, která se nachází v Kujavsko-pomořském vojvodství asi 15 kilometrů východně od města Toruň. Městem protéká řeka Visla a v roce 1997 bylo staré toruňské město zapsáno na seznam UNESCO. Za zmínku stojí také to, že v Toruni se narodil autor heliocentrické teorie, astronom Mikuláš Koperník.

Toruň

(obrázek se po kliknutí zvětší)

Turecká škola Lokman Hekim Anadolu Lisesi je situována v historickém městě Adana, což je páté největší turecké město s 1,5 miliony obyvatel nacházející se na jihu Anatolského poloostrova. Dnešní moderní Adana leží na břehu řeky Seyhan a byla založena na karavanové stezce ze starověké Sýrie, nedaleko města Tarsus. Výstavba většího města však probíhala až do dob Římské říše.

Adana

(obrázek se po kliknutí zvětší)

Italská škola Istituto di Istruzione superiore Francesco Degni ve městě Torre del Greco se nachází v oblasti Kampánie. Tato oblast je známá zpracováním korálů a leží nedaleko sopky Vesuv a regionálního centra v Neapoli.

Torre del Greco

(obrázek se po kliknutí zvětší)

Portugalská škola Escola Profissional Amar Terra Verde se sídlem ve  městě Vila Verde leží na severozápadě Portugalska. Město má necelých 50 tisíc obyvatel a nachází se v něm řada historických památek.

Escola Profissional Amar Terra Verde

(obrázek se po kliknutí zvětší)

Věříme, že realizace projektu povede nejen k navázání nových zahraničních kontaktů a spolupráce pro SPŠ Chrudim, naše město a kraj, ale především k rozvoji tolerance a schopnosti pracovat v mnohonárodnostním prostředí. Projekt by měl též podpořit motivaci studentů k dalšímu jazykovému vzdělávání, zlepšit jejich komunikační schopnosti v angličtině nebo rozvinout jejich dovednosti v oblasti informačních technologií a orientace v multikulturním prostředí.

Mgr. Jana Vozarová a Mgr. Zdeněk Šípek

koordinátoři projektu