V loňském roce podala Střední průmyslová škola Chrudim přihlášku do projektu Leonardo da Vinci, který je zacílen na odborně zaměřené výměnné pobyty studentů. Tato myšlenka vycházela z pozitivních zkušeností s každoročními výměnnými pobyty, kdy naši studenti strávili týden ve slovenském Martině a slovenští zájemci přijeli na týden do Chrudimi (fotografie z těchto pobytů jsou umístěny na chodbách školy). Tyto pobyty byly nicméně především kulturně-poznávací, přestože byly vyplněny nejen návštěvami zajímavých míst hostitelské země, ale i prohlídkami školy a dílen – v obou školách existují podobně zaměřené obory.
Právě na tuto část navázala náplň projektu Prohloubení znalostí a dovedností v oblasti moderních řídicích systémů, na který jsme obdrželi grant z prostředků Evropské unie.
Střední průmyslová škola Chrudim a Spojená škola Martin tak mohly realizovat během dubna a května 2013 projekty mobility. Studenti strojírenství absolvovali dvoutýdenní stáž, během níž rozvíjeli své dovednosti v programování moderních řídicích systémů, především CNC systému Heidenhain, který má k dispozici Spojená škola Martin. Slovenští stážisté pak na oplátku v rámci projektu Rozšíření odborných kompetencí v oblasti automatizovaných systémů a informačních technologií získávali zkušenosti s moderní technikou, například systémem FESTO, právě v SPŠ Chrudim.
Součástí stáží byla i spolupráce s podniky. Studenti z Martina navštívili několik firem v blízkém okolí, například Brück Zámrsk, Chotěbořské strojírny nebo DAKO Třemošnice. Obdobně se chrudimští studenti seznámili se špičkovými moderními provozy firem Volkswagen International nebo KIA Slovakia.
Pro účastníky projektu byl zajištěn i kulturně-poznávací program, který vyplnil většinu jejich volného času. Češi si na Slovensku prohlédli nejen město Martin, včetně Slovenského národního muzea a skanzenu, ale viděli i Trenčínský hrad, podnikli turistický výlet do Tater a zdarma poznali památky slovenského hlavního města během akce „Bratislava pre všetkých“. Podobně měli slovenští studenti možnost seznámit se nejen s Chrudimí, Pardubicemi nebo zámkem ve Slatiňanech, ale navštívili i barokní Kuks a Prahu včetně Technického muzea.
V závěru pobytu obdrželi stážisté nejen absolventský certifikát v mateřském a anglickém jazyce, ale i Europass – Mobility, který podrobně zaznamenává jejich evropský studijně-pracovní pobyt a poskytuje potenciálnímu zaměstnavateli podrobné informace o zahraniční praxi držitele.
Nezbývá než doufat, že projekty realizované díky podpoře EU budou pro obě školy a především jejich studenty a pedagogy nejen úspěšným pokračováním spolupráce, ale i motivací k dalšímu navazování mezinárodních kontaktů s cílem zkvalitnění přípravy mladých odborníků ve strojírenství.
Reportáž projektu v TV Turiec
Stáž v Martině
Čáslavská 973, 537 01 Chrudim
Telefon: 602 865 631