(článek převzat ze stránek Pardubického kraje)
"Téměř stejně, jak se TECHNOhrátky před šesti lety naposledy loučily se Střední průmyslovou školou Chrudim, se s ní po letošním comebacku ve středu 11. května znovu vítaly. Žáci základních škol pronikající do tajů strojírenství a mikroelektrotechniky opět zapojovali pneumatický i jednoduchý elektrický obvod, na počítači v CAD programu vytvářeli 3D modely nebo frézovali podle šablony. A samozřejmě nechyběla ani tradiční atrakce v podobě speciálního bowlingu se lžící malého bagru! Čtvrté TECHNOhrátky desátého ročníku byly znovu poučné, hravé a rozhodně inspirativní.
Stovku vybraných školáků z osmi základních škol z Chrudimska, Pardubicka a Svitavska patřičně naladil už při ranním slavnostním zahájení radní Pardubického kraje pro školství Josef Kozel.
„Tato průmyslovka je školou, která měla v Chrudimi i okolí vždy zvuk. Dnes má velice dobře a moderně vybavené učebny a dílny, kvalitní ubytování a navíc i usměvavý a pohodový pedagogický sbor. V Pardubickém kraji není mnoho podobných škol, které vás dokáží uvést do profesního života s takovou noblesou,“ vzkázal školákům Josef Kozel.
Aktivity šité přesně na míru
Na šesti pracovištích čekaly žáky samé praktické činnosti, které jim názorně přiblížily náplň i význam prezentovaných oborů. Tři z nich se nacházely v budově školy v Čáslavské ulici (mechatronika, strojírenství, obráběč kovů), druhou polovinu hostily dílny ve starém závodě Transporty (mechanik elektronických zařízení, strojník silničních strojů, strojní mechanik).
„Jednotlivé aktivity byly připraveny pokaždé tak, aby si po jejich vyzkoušení žáci odnesli představu o konkrétním oboru a dozvěděli se, čím se zabývá mechatronika, co jsou to CNC stroje, jak pracují pneumatické obvody nebo jak se na počítači modeluje v příslušném programu třeba ptačí budka. Účastníci TECHNOhrátek si však vyzkoušeli také další zajímavé činnosti – frézování podle šablony, měření obrobku různými druhy měřidel, výměnu pneumatiky na osobním automobilu či zapojení elektrického obvodu na nepájivém kontaktním poli,“ upřesnil průběh akce Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.
Nechyběl unikátní bowling
Salvy smíchu a mohutné povzbuzování se ozývalo ze stanoviště oboru strojník silničních strojů, který SPŠ Chrudim vyučuje jako jediná střední škola v České republice. Úkolem školáků bylo pomocí lžíce malého zemního stroje postrčit fotbalový míč a srazit jím pyramidu deseti naskládaných velkých plechovek. Většina dětských „bagristů“ při tomto unikátním bowlingu zjistila, že ovládání páky vyžaduje značný cit a téměř cizelérskou přesnost.
„Návrat do chrudimské průmyslovky po šesti letech byl skutečně vydařený a podle bezprostředních ohlasů se líbil žákům a jejich doprovázejícím pedagogům. Mnozí aktéři hned na místě potvrdili, že i na základě této návštěvy zde uvažují o studiu některého z vyučovaných oborů,“ řekla Helena Bártlová, manažerka projektu TECHNOhrátky.
Dvěma nejúspěšnějším školám se tradičně udělovaly ovocné dorty. Za vítězství v soutěži manuálních aktivit jeden získala výprava ZŠ Heřmanův Městec, za prvenství ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?! si druhý odvezli žáci ze ZŠ Čáslavská, Chrudim."
Helena Bártlová
Níže je uvedena fotogalerie ze soutěže, kterou nám poskytli (stejně jako další zde uvedené materiály) manažeři projektu TECHNOhrátky Helena Bártlová a Vladimír Zemánek.
Čáslavská 973, 537 01 Chrudim
Telefon: 602 865 631