Úvod > Projekty > Fotogalerie projektů > Erasmus + - smazat > Klíčová akce 2 - Erasmus+ > K2 - Portugalská mobilita - 24.2. - 28.2. 2015 > Článek na stránkách Pardubického kraje

Článek na stránkách Pardubického kraje

Střední průmyslová škola Chrudim - škola pro každého

Střední průmyslová škola v Chrudimi je jednou z mála škol, která ve spolupráci s Národní agenturou pro evropské vzdělávací programy realizuje hned několik mezinárodních projektů v rámci programu Evropské komise Erasmus+. Jako žák školy jsem tak měl možnost zúčastnit se výměnného pobytu v zahraničí, který byl plně hrazený z prostředků EU.

Poslední týden v únoru se konala první mobilita projektu No Enemies Violence Equal Rights (N.E.V.E.R.) v Portugalsku. Poskytla nám mnoho cenných zkušeností a zdokonalili jsme se v angličtině. Přípravy nebyly přehnaně časově náročné, což mne velmi překvapilo. Šlo hlavně o vytváření prezentací, například o ČR, Portugalsku a jeho historii, kultuře a současnosti, které jsme pak  se spolužáky úspěšně předvedli před zahraničním publikem. Velmi mě potěšilo, že jsem se nemusel starat o letenky, ubytování a další provozní záležitosti, které zajistili koordinátoři projektu z naší školy, a mohl jsem se tak soustředit na projektové aktivity. Během samotného průběhu mobility jsem poznal způsob cestování a odbavování na třech velkých evropských letištích: ve Vídni, Frankfurtu a v portugalském Portu. Cesta proběhla hladce. Celá naše delegace byla ubytována v hotelu v centru třetího největšího města Portugalska - Bragy. První den jsme byli přijati zastupiteli města Vila Verde, kde se nacházela naše hostitelská škola. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací o životě v této oblasti. V tento den jsme si také prohlédli partnerskou školu EPATV. Tato škola připravuje žáky pro praktický život; po ukončení studia se její absolventi uplatní jako kuchaři, číšníci nebo mechanici a opraváři aut. Zástupci prvních dvou oborů nám předvedli své umění při kulinářském workshopu v prostorách školní jídelny. Celý projekt je zaměřený na výchovu mladých lidí k toleranci a chápání jiných národů, a proto jsme se přípravou výstavy o České republice zapojili do akce „ Den přátelství“. Tento program byl doplněný krásným tanečním vystoupením romských dívek během tanečního workshopu. Následující den byl vyplněný prezentacemi o zúčastněných zemích: Itálii, Turecku, Polsku, Slovensku, Portugalsku a České republice. Odpoledne následovala beseda s  africkými studenty. Třetí projektový den byl zahájen zhlédnutím videozáznamu projevu europoslance J. M. Fernandese a besedou se zástupci portugalské policie a mládežnických organizací. Odpoledne jsme byli odměněni výletem k poutnímu místu Bom Jesus Sanctuary nacházejícímu se v horách nad Bragou. Na čtvrtek jsme se všichni velmi těšili. Strávili jsme jej v metropoli severního Portugalska - v Portu. Po prohlídce historického centra jsme měli možnost seznámit se s výrobou legendárního portského vína. Poslední projektový den jsme si zasportovali v místní tělocvičně, posilovně a bazénu, zúčastnili se jazykového workshopu a večer jsme se jen velmi neradi rozloučili při společné večeři.

Už od základní školy jsem si přál cestovat a poznávat nové lidi a kultury, ale neměl jsem k tomu možnost; příležitost se tak naskytla až na střední škole. A rozhodně není poslední - naše škola bude zapojena do projektů i v příštích letech, a umožní tak získat zahraniční zkušenosti až dvaceti studentům ročně.

Josef Češka

žák SPŠ Chrudim

EPATV

(obrázek se po kliknutí zvětší)